فرش و قالیچه دستباف ابریشم زیبایی و ظرافت دربافت انواع نقش و نگار

ابریشم نخی طبیعی است که از لارو بعضی حشرات، مانند کرم ابریشم به دست می‌آید. نخ ابریشم از پیله‌ی کرم ابریشم تهیه می‌شود. برای تولید مقدار زیادی ابریشم به تعداد قابل توجهی لارو نیاز است، به علاوه شکل‌گیری ابریشم و تبدیل کردن آن به مواد قابل استخراج و کاربردی زمان‌بر است. به همین دلیل است که ابریشم و بالطبع فرش ابریشمی بسیار گران است. چون ابریشم بسیار گران است، فرش ابریشم معمولاً با ترکیبی از خامه ابریشمی و پشمی بافته می‌شود. بنابراین لمس کردن فرش ابریشم حسی شبیه به لمس فرش تمام پشم دارد. اما زیبایی فرش ابریشم قابل مقایسه با فرش پشمی نیست. فرش گل ابریشم پرداختی براق و ظریف دارد. از این گذشته  چون فرش گل ابریشم با تعداد گره‌های بیشتری بافته می‌شود، فرایند بافت آن طولانی‌تر و زحمت بافت آن بیشتر است.

فرش‌هایی که در بافت آنها ابریشم به کار برده شده است، تعداد گره‌های بیشتری در هر اینچ مربع دارد، این تراکم بالاتر یکی از شاخصه‌های کیفیت و بافت ماهرانه‌ی فرش ابریشمین است. به علاوه پادشاهان و سلاطین در گذر تاریخ علاقه‌ی زیادی به فرش ابریشم نشان داده‌اند. هر متر مربع از فرش ابریشم معمولاً گران‌تر از فرش پشمی است، اما مطمئن باشید که زیبایی و ظرافت فرش ابریشمین ارزش این تفاوت قیمت را دارد.

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های ما تماس حاصل فرمایید.

تفاوت بین قالی‌های ابریشمی ایرانی و شرقی و فرش‌های دیگر


تفاوت بین قالی‌های ابریشمی ایرانی و شرقی و فرش‌های دیگر

فرش‌های ابریشمی ایرانی و شرقی ظریف‌ترین و غالباً باارزش‌ترین فرش‌های دستباف هستند که پیچیده‌ترین نقشه‌ها را دارند. الیاف ظریف و در عین حال محکم ابریشم این امکان را برای بافنده فراهم می‌کند تا تعداد گره‌های بیشتری را در هر اینچ مربع بزند و به این ترتیب نقشه‌ی واضح‌تری را با جزییات بیشتر و شبیه به صحنه‌های واقعی ببافد؛ تفاوت فرش ابریشمی با بقیه فرش‌ها مانند تفاوت بین تلویزیون HDTV و تلویزیون معمولی است. نفیس‌ترین فرش‌های ابریشمی تمام ابریشم هستند و تمام تار و پود و بافت زمینه آن با ابریشم بافته شده است. چون چله‌ی فرش‌های تمام ابریشم از جنس ابریشم است، رشته تارهای بیشتری در چله  فرش کشیده می‌شود و به این ترتیب قالیباف می‌تواند گره‌های بیشتری را در واحد سطح بزند؛ این تارهای بیشتر در حاشیه‌های انتهایی قالی دیده می‌شود. بافت این مواد گرانبها با تعداد گره‌های بیشتر به مهارت بالاتری نیز نیاز دارد.

آیا همه ی فرش های ابریشمی تماما ابریشم هستند؟


بسیاری از فرش‌ها و قالی‌های شرقی و ایرانی پشمی، غالباً کرک پشم یا پشم مرینوس هستند و برای بافت جزییات آنها ابریشم به کار برده شده است. برای مثال در تبریز و نائین فرش‌های ابریشمی نفیسی بافته می‌شود که غالباً بخش‌های سفید آنها نیز ابریشم به کار برده شده است تا فرش نفیس‌تر شود و عمق پیدا کند. بافت زمینه‌ی بعضی فرش‌ها با پشم انجام می‌شود، اما در چله‌ی آن به جای پنبه، ابریشم به کار برده می‌شود. این ترکیب به فرش استحکام و انعطاف‌پذیری می‌دهد و چون ابریشم ظریف‌تر از پنبه است، بافنده می‌تواند گره‌های محکم‌تر و ظریف‌تری را بزند.

بعضی فرش‌ها، به ویژه فرش کاشمر از ابریشم بافته می‌شود، اما چله‌ی آن پنبه‌ای است؛ این فرش‌ها در مقیاس بزرگتر و با تعداد گره‌های کمتر بافته می‌شود. هدف از ترکیب چله پنبه‌ای و بافت زمینه ابریشمی این است که خریداران بتوانند فرش‌های بزرگ ابریشمی را با بهای کمتر تهیه کنند. تعداد گره‌های این فرش‌ها معمولاً معادل تعداد گره‌های یک فرش پشمی خوب است و به عبارت دیگر بافت این فرش‌ها به اندازه بافت یک فرش پشمی زمان می‌برد. اضافه شدن مواد گران‌تر به فرش‌های پشمی مرغوب باعث می‌شود که فرش بدون طولانی‌تر شدن زمان بافت یا نیاز به زحمت یا مهارت بیشتر، گران‌تر از یک فرش پشمی معمولی بشود. فرش پشمی معمولی ایرانی یا شرقی ۳۰۰ ـ ۱۰۰ گره در هر اینچ مربع (KPSI ) دارد، حال آن که تعداد گره در فرش‌های تمام ابریشم ۶۰۰ ـ ۳۰۰ KPSI است. بنابراین بافت فرش تمام ابریشم سه تا چهار برابر بیشتر طول می‌کشد و بافت این نقشه‌های ظریف به مهارت بالاتری نیاز دارد؛ با این توصیف فرش تمام ابریشم حداقل سه تا چهار برابر گران‌تر از فرش پشمی است. البته فرش گل ابریشم کالای ارزشمندی برای سرمایه‌گذاری است و ارزش پرداخت این مبلغ گزاف را دارد. فرش تمام ابریشم یک اثر هنری زیبا است که زیبایی مسحورکننده‌ی آن نسل‌های بعدی را به تحسین وامی‌دارد، همچنین باید بدانید که بعضی از گران‌ترین فرش‌هایی که در مزایده‌های عمومی فروخته شده‌اند، فرش‌های تمام ابریشم بوده‌اند. بعضی از فرش‌های بسیار نفیس ابریشمی بیشتر از هزار گره در واحد سطح دارند، اما این فرش‌ها بسیار کمیاب‌اند و عموماً در موزه‌ها یا مجموعه‌های شخصی نگهداری می‌شوند.

چه مواردی در فرش های ابریشمی قابل توجه است؟


چه مواردی در فرش های ابریشمی قابل توجه است؟

هنگام خرید فرش ابریشمی باید به چند نکته توجه کنید. نخست این که بسیاری از دلالان غیرقابل اعتماد، به ویژه فروشندگان خارجی، فرش ابریشم مصنوعی را به جای فرش ابریشم طبیعی می‌فروشند. بنابراین از تاجران معتبری خرید کنید که در زمینه فروش فرش گل ابریشم تخصص دارند. البته فرش‌هایی که با الیاف مصنوعی مانند ریون (سلولز) بافته شده است، نیز آثار بی‌ارزشی نیستند و این مواد نرمی و درخشندگی‌ای ابریشم مانند به فرش می‌دهد، ضمناً این فرش‌ها مقاومت بالایی در برابر لک شدن دارند. الیاف مصنوعی غالباً برای بافت فرش‌های ماشینی یا مدرن مناسب‌اند و بدون بالا بردن قیمت، ظاهری ابریشم مانند به فرش می‌دهند. آنچه ناپسند و غیراخلاقی است این است که برخی فروشندگان فرش‌های بافته شده با الیاف مصنوعی را به نام فرش‌های تمام ابریشم می‌فروشند.

مسئله دیگر به شستشو و تمیز کردن فرش‌های ابریشم مصنوعی مربوط می‌شود، فرش ابریشم مصنوعی هنگام شستشو رنگ پس می‌دهد و زمانی که فرش خیس می‌شود، بخش‌های سفید آن زرد می‌شود. بنابراین توصیه می‌کنیم که از خرید فرش ابریشم در خارج کشور خودداری کنید، مگر آن که در این زمینه تجربه داشته باشید و از اصالت فرش مطمئن باشید. برای مثال یکی از مشتریان سه فرش به تصور خود، ابریشمی را برای شستشو به کارگاه آورد. یکی از این فرش‌ها یک فرش ابریشمی مرغوب چینی با ۵۷۵ KPSI  بود، فرش دیگر یک فرش اژدهایی چینی بود که با نخ ابریمشی مرسریزه شده‌ی بامبو، شبیه به ریون بافته شده بود و فرش سوم نیز از جنس ریون ویسکوز مصنوعی بود. از میان این سه فرش فقط یک فرش واقعاً ابریشمی بود.

نکته مهم دیگری که هنگام خرید فرش ابریشمی باید به آن توجه کنید، میزان پا خوردن و رفت و آمد روی فرش است. مسلماً نمی‌خواهید که شاهکار نفیس‌تان در اثر دویدن فرزند نوجوان‌تان با کفش‌های گل‌آلود خراب شود، بسیاری فرش‌های گل ابریشم را روی دیوار آویزان می‌کنند یا آنها را در اتاق‌های مهمانخانه کم‌رفت و آمد پهن می‌کنند. یکی از نقاط ضعف فرش تمام ابریشم کم‌دوام بودن آن است، حال آن که فرش پشمی بسیار محکم و بادوام است و قبل از آن که بشکند، می‌تواند بیست هزار بار تا شود، فرش ابریشم دوام و استحکام فرش پشمی را ندارد، اما آن قدر محکم هست که هشت هزار تا را تحمل کند. فرش بافته شده با الیاف مصنوعی ریون فقط هزار خم را تاب می‌آورد و کیفیت‌های پایین‌تر آن از این هم ضعیف‌تر است. فرش ابریشم دوام و مقاومت فرش پشمی را ندارد، اما دیرتر و سخت‌تر از فرش پشمی شکل خود را از دست می‌دهد و نخ ابریشمی مانند نخ پنبه‌ای به کار برده شده در چله‌ی فرش‌های پشمی به راحتی نمی‌پوسد، به همین دلیل است که بسیاری از قدیمی‌ترین فرش‌های جهان ابریشمی هستند.

در مراقبت از فرش ابریشمی باید به چه نکاتی توجه کرد؟


در مراقبت از فرش ابریشمی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

فرش ابریشمی مرغوب فرش محکم و بادوامی است، اما شستشوی آن را باید به متخصص بسپارید. اینجا است که یکی از نقاط ضعف فرش‌های ابریشم مصنوعی یا ریون مشخص می‌شود، چون رنگ پس دادن فرش‌های ابریشم مصنوعی هنگام شستشو اتفاقی است که بارها تکرار شده است. متاسفانه بسیاری از افراد نمی‌دانند که فرش‌شان در واقع ابریشم مصنوعی است و زمانی متوجه می‌شوند که ترکیب رنگ فرش‌شان کاملاً از بین رفته است. شستن فرش ابریشم سخت است، اما شستن فرش ابریشم مصنوعی از آن هم دشوارتر است. فرش پشمی را می‌توانید خودتان با احتیاط بشویید، اما توصیه می‌کنیم که خودتان هیچ وقت برای شستن فرش ابریشمی اقدام نکنید. توصیه می‌کنیم که قبل از خرید فرش ابریشمی برای استفاده و نگهداری از آن برنامه‌ریزی کنید.

روش‌های متعددی برای تشخیص فرش ابریشمی وجود دارد. برای آزمایش سایش کافی است که دست‌تان را روی فرش بکشید و ببینید که آیا حرارتی حس می‌کنید یا خیر، اگر فرش ابریشمی باشد، دست‌تان گرم می‌شود، حال آن که سایش ابریشم مصنوعی حرارتی تولید نمی‌کند؛ البته ما این آزمایش را چندان مفید یا دقیق نمی‌دانیم. روش دیگر آزمایش سوزاندن است، تکه کوچکی از نخ فرش را جدا کنید، آن را با موچین نگه دارید و آتش بزنید. نخ ابریشمی مانند موی انسان از پروتئین تشکیل شده است، بنابراین سوختن آن بویی شبیه به بوی سوختن مو یا دقیق‌تر سوختن پر تولید می‌کند و گاهی بوی آن شبیه بوی سوختن گوشت است. به علاوه نخ ابریشمی سوخته جمع می‌شود و خاکستر آن ترد است. اما بوی سوختن نخ ابریشم مصنوعی مانند  بوی سوختن کاغذ یا چوب است، چون اکثر کاغذها از سلولز تشکیل می‌شود؛ خاکستر ابریشم مصنوعی نرم‌تر و گچی مانند است.

بسیاری از فرش‌های پشمی ظریف غالباً با فرش ابریشمی اشتباه گرفته می‌شود، در این حالت آزمایش سوزاندن برای تشخیص ابریشم از پشم مفید نیست، چون هم پشم و هم ابریشم حاوی پروتئین است. دقیق‌ترین روش برای تشخیص فرش ابریشمی، غوطه‌ور کردن نخ فرش در محلولی از مواد شیمیایی است. با در نظر گرفتن تمام این نکات می‌توانید آگاهانه تصمیم بگیرید که آیا واقعاً می‌خواهید چنین اثر هنری ظریف و ارزشمندی را خریداری کنید یا خیر. اگر بودجه کافی دارید، فرش ابریشمی انتخابی ایده‌آل برای فضاهای کم‌تردد است. فرش تمام ابریشم عالی‌ترین نوع فرش است که زیبایی خیال‌انگیز آن جلوه‌ای مسحورکننده به فضا می‌دهد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *